Inauguracja kampanii „Drugie życie 2013/2014” już za nami

By on Październik 26, 2013

Szkolne akcje promujące dawstwo narządów rozpoczęły tegoroczną edycję kampanii „Drugie życie” w 32 szkołach ponadgimnazjalnych Wielkopolski. W piątek, 25 października, w przeddzień Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, uczniów i mieszkańców wielu miast regionu czekały nietypowe wydarzenia, których celem było zwrócenie uwagi na tematykę przeszczepiania organów. Biało-czerwone balony wznoszące się do nieba w Trzciance, barwny happening w Ostrowie Wielkopolskim, spotkanie z lekarzami w poznańskim Marcinku czy sekcja narządów wewnętrznych krowy w Chodzieży – to kilka z najbardziej spektakularnych akcji, przeprowadzonych przez wielkopolskie szkoły.

Inauguracja kampanii pierwszy raz była w pełni w rękach jej uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. „Niejednokrotnie młodzież zachwycała nas kreatywnością i dojrzałością w podejściu do tak ważnego i trudnego tematu, jakim jest świadome dawstwo narządów. Ci młodzi ludzie, którzy dotychczas z ogromnym zaangażowaniem włączali się w akcję, zdobyli nie tylko naszą sympatię, ale również zaufanie. Dlatego w tym roku, to właśnie im postanowiliśmy oddać w ręce inaugurację kampanii. W całej Wielkopolsce przeprowadziliśmy rozgrzewkę przed właściwą kampanią: w naszym województwie odbyło się ponad 30 niezwykłych wydarzeń, dzięki którym dotarliśmy z naszym przesłaniem do naprawdę dużej grupy odbiorców” – mówi dr Teresa Rydzyńska-Dryl, prezes Fresenius Medical Care Polska, firmy organizującej kampanię „Drugie życie”.

Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowało happening w CH „Galeria Ostrovia”.  Od 18.00 do 20.00 klienci centrum mogli liczyć na obejrzenie przedstawienia teatralnego „Szansa” w wykonaniu uczniów, prezentację dotyczącą transplantacji, czy występ wokalno-instrumentalny. Symboliczne oświadczenie woli uczniowie przekażą także Jarosławowi  Urbaniakowi, Prezydentowi Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Młodzi ludzie z II LO i Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie rozpoczęli kampanię razem, w auli LO, o godz. 12.00 (także 25.X). Prezentacja o transplantacji, projekcja filmu „Esperanza”, dwie historie – o dawcy i biorcy szpiku kostnego – to program inauguracji kampanii uczniów tych dwóch szkół.

I LO w Chodzieży podczas długich przerw (9.40 – 9.55 oraz 10.40 – 10.55) przeprowadzało „sekcję” wołowego serca, nerek i wątroby, aby zwrócić uwagę młodzieży na rolę transplantacji w ratowaniu życia i  pokazać najczęściej przeszczepiane narządy.

Mieszkańcy Gniezna otrzymali od uczniów I LO balony z logo akcji i oświadczenia woli (akcja na głównych ulicach miasta), a uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Trzciance ok. godz. 9.30, po pokazie strażaków, ubrani w biało-czerwone stroje, na dźwięk wyjącej syreny wypuścili w niebo kolorowe balony na terenie szkoły.

W Poznaniu, uczniowie Marcinka wzięli udział w spotkaniu z prof. dr  hab. med. Michałem Wojtalikiem i lek. med. Tomaszem Wojewodą.

Celem kampanii „Drugie życie” jest promocja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych przeszczepiania narządów, jako nowoczesnej metody leczenia oraz oświadczeń woli, jako symbolu gotowości do podzielenia się organami po śmierci. „Od 2009 roku w ramach ‚Drugiego życia’ odwiedzam szkoły w całym regionie. Po ponad 100 takich spotkaniach, mogę z całą pewnością powiedzieć, że  kampania przynosi ogromne efekty. Większa świadomość młodych ludzi, większa otwartość na rozmowę na temat transplantacji, większa odwaga w zadawaniu niejednokrotnie bardzo trudnych pytań, to tylko niektóre efekty podejmowanych przez nas regularnie dyskusji na temat przeszczepiania narządów. Ich owocem są nie tylko podpisane oświadczenia woli, ale przede wszystkim zmiana nastawienia do transplantacji wśród młodych ludzi. Widzę wspaniałe skutki naszych działań i każdego roku jestem coraz bardziej pewien tego, że musimy je kontynuować” – opowiada dr Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskiem, główny ekspert medyczny kampanii „Drugie życie”.

Wszystkim uczniom i koordynatorom szkolnych akcji ogromnie gratulujemy udanego rozpoczęcia kampanii!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Google+